Βιταμινες και αντιοξειδωτικα συμπληρωματα

ΤΡΟΦΟΣ Συζητήσεις Διατροφή Βιταμινες και αντιοξειδωτικα συμπληρωματα

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  tzortzak 2 χρόνια, 3 μήνες πριν.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης

persefoni
    Participant

Η μητερα μου (55 ετων) κανει χημειοθεραπειες μετα απο αφαιρεση ογκου στον μαστο. Δεν εχει διαρροιες η απωλεια βαρους απο τις θεραπειες. Δυστυχως ειναι η δευτερη φορα στη ζωη της που της συμβαινει. Το ειχε ξαναπερασει παλι πριν 17 χρονια και δεν ειχε κανενα προβλημα απο τοτε εως τωρα.
    Ανησυχω πολυ για την υγεια της αλλα και για την δικη μου. Γεμισα ανασφαλειες μηπως συμβει και σε μενα οπως ειναι φυσικο.
    Η ιδια ειναι και αυτη πολυ αγχωμενη και θελει να βρουμε και εναλλακτικους τροπους να βοηθηθει μεσω της διατροφης και συμπληρωματων για ενισχυση και προστασια. Οι γιατροι δεν ασχολουνται με αυτα και δεν τα πολυπαραδεχονται ουτε εχουν την διαθεση να απαντανε σε ερωτησεις των ασθενων σχετικα με βιταμινες και αντιοξειδωτικα. Η ιδια ρωτησε αν μπορει να παιρνει σεληνιο και της ειπαν απλα οτι μπορει να παιρνει.
    Ετσι ξεκινησα να ψαχνω στο ιντερνετ για αντιμετωπιση και προστασια απο τον καρκινο. Το προβλημα ειναι οτι εκει που διαβαζω θετικα πραγματα για αντιοξειδωτικα οπως το σεληνιο και την βιταμινη Ε η την C και συνιστουν να παιρνουμε συμπληρωματα , πεφτω πανω σε μελετες που υποστηριζουν οτι τα αντιοξειδωτικα μπορουν να βοηθησουν τα καρκινικα κυτταρα να πολλαπλασιαστουν και να μεγαλωσουν! Η οτι μπορει να μειωσουν την δρατικοτητα της χημειοθεραπειας! Υπαρχει μεγαλο μπερδεμα στην πληροφορηση! Νιωθω μεγαλη απογοητευση.
    Ηθελα να αγορασω σεληνιο 200μgc και καποιες βιταμινες για την μητερα μου και για μενα και απο την αλλη φοβαμαι μην της κανουν κακο.
    Εγω εκοψα το καπνισμα πριν 5 μηνες. Διαβασα οτι αν παρω σεληνιο και βιταμινη Ε μπορει να αναπτυξω ογκους στον πνευμονα! Οπως και καποιες ερευνες που λενε οτι η βιταμινη Ε μπορει να προκαλεσει καρκινο του προστατη στους αντρες! Και καποιες αλλες που εγιναν για την βιταμινη C και μιλανε παλι αρνητικα!
    Δεν εννοω οτι θα παιρναμε τα συμπληρωματα με τα κουτια αλλα και παλι αυτα που διαβαζω ειναι τρομακτικα. Θελω απλα να ξερω ποια ειναι η αληθεια για τα αντιοξειδωτικα και αν ενα συμπληρωμα θα βοηθουσε την ενισχυση του ανοσοποιητικου. Ποιες βιταμινες η αντιοξειδωτικα θα βοηθουσαν την μητερα μου που ειναι σε θεραπεια, (χωρις να υπαρχει φοβος να μειωθει η δραση της θεραπειας) και ποιες μπορει να παρει ενας υγιης ανθρωπος για να ενισχυσει το ανοσοποιητικο του?
    Διαβασα πολλα καλα για την αλοη και οτι ανεβαζει τα λευκα και το ανοσοποιητικο σε οσους κανουν χημειοθεραπεια και οτι βοηθαει να μειωθουν οι παρενεργειες. Ισχυει αυτο? Θα ηταν καλο να αγορασουμε σε χυμο και ποσο να πινει?
    Για το σεληνιο τι λετε? Διαβασα οτι προστατευει πολυ απο τον καρκινο του μαστου. Επισης για τα πικραμυγδαλα και τα κουκουτσια απο βερυκοκο θα ηθελα να ξερω αν μπορει να τρωει. Της τα συστησαν αλλοι ασθενεις και διαβασα πολλα καλα στο ιντερνετ.
    Επισης της ειπαν να πινει χυμο λεμονιου και ενα κουταλακι μαγειρικη σοδα σε νερο καθε πρωι. Διαβασα οτι αλκαλοποιειται το σωμα ετσι και οτι ειναι αμυνα για τον καρκινο. Οπως και οτι κανει καλο να βραζουμε φυλλα ελλιας και να πινουμε το ζουμι.
    Η ζαχαρη ειναι τοσο επικινδυνη οσο γραφουν? Ειναι τροφη για τον καρκινο? Θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιει στεβια οσο γινετε?
    Εδω και μερικα χρονια αγοραζω καψουλες ωμεγα 3, μονο ΕΡΑ και παιρνω 2 γραμμαρια την ημερα. Με βοηθησαν πολυ στον ψυχολογικο τομεα και μειωσαν την χοληστερινη και τα τριγλυκεριδια. Επισης διαβασα οτι προστατευουν απο καρκινο του μαστου. Επεσα ομως παλι σε ενα αρθρο τωρα που ψαχνω που λεει οτι και αυτα προκαλουν καρκινο!!!
    Πραγματικα δε ξερω τι να κανω! Καθομαι με τις ωρες στο διαδικτυο και προσπαθω να μαθω οσα μπορω για ολα αυτα τα αντιοξειδωτικα και τις βιταμινες και ολες τις διατροφικες λυσεις που μπορει να αποτρεψουν αυτη την νοσο και να βοηθησουν σε ενα ισχυροτερο ανοσοποιητικο. Πεφτω συνεχεια σε διαφορες μελετες που καταριπτουν τα παντα. Νιωθω απογοητευση και απελπισια. Η μητερα μου κρεμεται απο πανω μου κατα καποιο τροπο να της βρω κατι να βοηθηθει.
    Ηθελα απο την αρχη να αγορασουμε αλοη , ενα συμπληρωμα σεληνιου που περιεχει και βιταμινη Ε, C ,A και ενα με ολες τις βιταμινες Β. Και τωρα δε ξερω αν πρεπει να τα παρει και να τα παρω και για μενα!!! Δε μπορω να αποφασισω και να την βοηθησω και εκεινη και εμενα.
    Απελπιστηκα! Θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω.

tzortzak
    Participant

Τα ερωτήματα έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον. Από τις παλιότερες μελέτες (κυρίως μικρής κλίμακας) είχαμε θετικά αποτελέσματα για τα αντιοξειδωτικα (π.χ. σελήνιο, βιταμίνη Ε). Ομως οι νεώτερες μελέτες αμφισβήτησαν τα δεδομένα αυτα. Ετσι η Select έδειξε πιθανη αύξηση κινδύνου για καρκίνο του προστάτη στους άνδρες μετά απο κατανάλωση βιταμίνης Ε ενώ για το σελήνιο δε διαπιστωθηκε προστατευτική επίδραση. Βέβαια οι δόσεις που δόθηκαν για τη βιταμίνη Ε ήταν υψηλές (400 IU). Για το Σελήνιο δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλές (200 μg). Υπό το φως των νέων ερευνών και μέχρι να έχουμε καλύτερη εικόνα νομίζω ότι είναι ασφαλής η κατανάλωση τροφίμων που περιέχουν αντιοξειδωτικά σε μεγάλες ποσότητες (π.χ. φρούτα, λαχανικά ) αλλά για τα συμπληρωματα καλό είναι να μην υπερβαίνουμε κατά πολύ τις συνιστωμενες δόσεις στο βαθμό που δε μας παρακολουθεί ειδικός (διατροφολόγος, γιατρόε εξειδικευμένος κλπ). Αρα αποφυγη κατανάλωσης υψηλών δόσεων βιταμίνης Ε σε κάθε περιπτωση. Μέχρι 30-40 IU/μέρα πιθανότατα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Γενικά πάντως δεν υπάρχουν πρόσφατες σοβαρές έρευνες που να τεκμηριώνουν προστατευτικές δράσεις απέναντι στον καρκίνο για τα αντιοξειδωτικά συμπληρωματα.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα. Σύνδεση »